Skip Navigation

Past Winners

Previous Excellence in Teaching Awards to Faculty and Teaching Assistants

*** Three years before winning faculty can be repeated. ***


2014

Krieger School of Arts and Sciences

Christopher Falzone, Chemistry – Johns Hopkins Alumni Association Excellence in Teaching Award
 
Harry Lang, Mathematics – Arts and Sciences Teaching Assistant Award
 
Katrina Ferrara, Cognitive Science – Arts and Sciences Teaching Assistant Award

Whiting School of Engineering

Yair Amir, Computer Science —  Hopkins Alumni Association Excellence in Teaching Award
 

Eric Rice,  Center for Leadership Education — William H. Huggins Excellence in Teaching Award
 

Orla Wilson, Materials Science & Engineering — Robert B. Pond, Sr. Excellence in Teaching Award
 

Soraya Bailey, Mechanical Engineering — Capers and Marion McDonald Award for Excellence
 

Carmen Kut, Biomedical Engineering — George M.L. Sommerman Engineering Graduate Teaching Assistant Award


2013

Krieger School of Arts and Sciences

Faculty Winner(s)

Mary Bensabott-Ott - German and Romance Languages and Literatures

Stewart Hendry - Mind/Brain Institute

Teaching Assistant

Ryan Bush - Economics

Dan Pasciuti - Sociology

Cody Pitts - Chemistry

Whiting School of Engineering

Faculty

Jason Eisner - Computer Science
William H. Huggins Excellence in Teaching


Donniel Fishkind - Applied Mathematics and Statistics
Robert H. Pond, Sr. Excellence in Teaching

Eileen Haase - Biomedical Engineering
George M.L. Sommerman Engineering Graduate Teaching Assistant

Courtney Gonzalez - Chemical and Biomedical Engineering
Capers and Marion McDonald Award for Excellence in Mentoring and Advising

Michael Miller - Biomedical Engineering


2012

Krieger School of Arts and Sciences

Faculty

Justin Halberda, Psychological and Brain Sciences
Petar Maksimovic, Physics and Astronomy

Teaching Assistant

Tyler Chavez, Chemistry
Charles Phillips, Political Science

Whiting School of Engineering

Faculty
Danielle Tarraf, Electrical and Computer Engineering

William H. Huggins Excellence in Teaching
Jonah Erlebacher, Materials Science and Engineering

Robert H. Pond, Sr., Excellence in Teaching
Eileen Haase, Biomedical Engineering

George M.L. Sommerman Engineering Graduate Teaching Assistant Award
Matthew Sedlock, Applied Mathematics and Statistics

Capers and Marion McDonald Award for Excellence in Mentoring and Advising
Lise Dahuron, Chemical and Biomolecular Engineering


2011

Krieger School of Arts and Sciences

Faculty

Emily Fisher, Biology

Teaching Assistant

Imtiaz Billah, Chemistry
Sunil Vaswani, Political Science

Whiting School of Engineering

Johns Hopkins University Alumni Excellence in Teaching

Lester Su, Mechanical Engineering



William H. Huggins Excellence in Teaching

Louis Whitcomb, Mechanical Engineering



Robert H. Pond, Sr., Excellence in Teaching
Kostantinos Konstantopoulos, Chemical and Biomolecular Engineering


George M.L. Sommerman Engineering Graduate Teaching Assistant Award

Chunwoo Kim, Mechanical Engineering



Capers and Marion McDonald Award for Excellence in Mentoring and Advising

Carey Priebe, Applied Math & Statistics


2010

Krieger School of Arts and Sciences

Faculty

Stefanie DeLuca, Sociology

Teaching Assistant

Christian Villenas, Political Science


2009

Krieger School of Arts and Sciences

Faculty
Lester Spence, Political Science
Elizabeth Rodini, History of Art

Teaching Assistant Awards

Marieke Wilson, Anthropology
Joe Cutrone - Mathematics
Martin Carrion - German and Romance Languages

Whiting School of Engineering

Johns Hopkins University Alumni Excellence in Teaching:
David Yue, Biomedical Engineering

William H. Huggins Excellence in Teaching
Fred Torcaso, Applied Mathematics and Statistics

Robert H. Pond, Sr., Excellence in Teaching
S. Rao Kosaraju, Computer Science

George M.L. Sommerman Engineering Graduate Teaching Assistant Award
Brendan DeTemple, Geography and Environmental Engineering

Capers and Marion McDonald Award for Excellence in Mentoring and Advising
Trac Tran, Electrical and Computer Engineering


 


2008

Krieger School of Arts and Sciences

Faculty
Joel Grossman - Economics
Douglas Barrick - Biophysics

Teaching Assistant Award

Viplav Saini - Economics

Whiting School of Engineering

Hai-Quan Mao, Materials Science and Engineering
Lori L. Brady, Civil Engineering,
Carey Priebe, Applied Mathematics and Statistics
William Ball, Geography and Environmental Engineering
Jorge Bernate, Chemical and Biomolecular Engineering


 


2007

Hedy V. Alavi - Department of Geography Environmental Engineering (EN)
Silvio Contessi - Department of Economics (A&S)
Matthew Crenson - Political Science Department (A&S)
Mark Franceschin - Center for Leadership Education (EN)
Claude Guillemard - Department of German and Romance Languages and Literatures (A&S)
Gloria Olivier - Department of Chemical and Biomolecular (EN)
Lester Su - Department of Mechanical Engineering (EN)
Trac V. Tran - Department of Electrical and Computer Engineering (EN)


2006

Dr. Jeffrey Gray Chemical and Biomolecular Engineering, (EN)
Dr. David Klein - Chemistry (A&S)
Dr. Trina Schroer - Biology (A&S)
Dr. Lester Su - Mechanical Engineering
Dr. Donniell Fishkind - Applied Mathematics and Statistics (EN)
Dr. Bruce Barnett - Physics and Astronomy Department (A&S)
Yifei Chen- Mathematics Department (A&S)
Simon Sheppard - Political Science Department (A&S)
Hyun Youk - Physics and Astronomy Department (A&S)
Take Nakama - Applied Mathematics and Statistics (EN)


 


2005

Daniel Deudney - Political Science (A&S)
Stephen Dixon - Writing Seminars (A&S)
Larry Aronhime - Center for Leadership Education (EN)
Boncho Dragiyski - Romance Languages (TA A&S)
Aili Zheng - German (TA A&S)
Daniel Levine - Political Science (TA A&S)


 


2004

Jeffrey Brooks - History (A&S)
Louis Whitcomb - Mechanical Engineering (EN)
Caline Karam - Biology (TA, A&S)
Lars Tonder - Political Science (TA, A&S)
Mike Krebs - Mathematics (TA, A&S)
Simil Roupe - Biomedical Engineering (TA, EN)


 


2003

David Nirenberg - History (A&S)
Wilson Rugh - Electrical & Computer Engineering (EN)
Charles Meneveau - Mechanical Engineering (EN)
Manual Colas-Gil - Romance Languages (TA, A&S)
Jason Labonte - Chemistry (TA, A&S)


 


2002

Felicity Northcott - Anthropolgy (A&S)
Lori Graham - Civil Engineering (EN)
Joshua Jay Reiter - Mathematical Sciences (EN)
Michael Boyer - Physics & Astronomy (TA, A&S)


 


2001

Liman Lievens - Language Teaching Center (A&S)
Tristan Davies - Writing Seminars (A&S)
S. Rao Kosaraju - Computer Engineering (EN)
Nicholas Jones - Civil Engineering (EN)
Jacques Miniane - Economics (TA, A&S)
Ramin Takloo-Bighash - Mathematics (TA, A&S)

Style DIV, please skip.

Style DIV, please skip.